Adliyede Çıkan Başörtü Krizi Soruşturmayla Sonuçlandı!

1. Ağır Ceza Mahkemesinde 14 Mayıs’ta görülen duruşmada “uyuşturucu madde ticareti yapma veya sağlama” dosyasından tutuklu sanığın avukatı Alperen D. söz alarak, “Türkiye Cumhuriyeti laik bir hukuk devletidir. Anayasada mahkemenin bağımsızlığı teminat altına alınmıştır. Dini simgelerle görev yapan mahkeme başkanı ve üyesini reddediyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

SUÇ DUYURUSU YAPILDI

Avukatın reddihakim talebi üzerine ara kararını açıklayan mahkeme, avukatın, başkan ve üye hakimi ret talebinin sonuçlanıncaya kadar dosyada işlem yapılmamasına hükmederek, avukatın beyanına ilişkin disiplin soruşturması açılması için Ankara 1 No’lu Baro’ya şikayette bulunmuştu.

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, 14 Mayıs’ta görülen duruşmada “uyuşturucu madde ticareti yapma veya sağlama” dosyasından tutuklu sanığın avukatı Alperen D’nin duruşmada sarf ettiği sözler nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Mahkemenin suç duyurusu dilekçesinde, 5261 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nda hakimin davaya bakamayacağı haller ve reddihakim sebeplerinin belirtildiği ve yürürlükteki kılık kıyafet yönetmeliğinde kamu kurumlarında başörtüsü yasağına dair yasal bir düzenleme bulunmadığı anımsatıldı.

Hakimin başörtülü olmasının davaya bakamayacağı haller kapsamında sayılmadığı gibi hadisenin yaşandığı dava dosyasının uyuşturucu ticaretine yönelik olduğu belirtilen dilekçede, dosya kapsamında sanıkların dini inanç yapılarına ilişkin hiçbir bilgi ve belge bulunmadığı ve duruşmada bu yönde araştırma, soruşturma yapılmadığı kaydedildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, şüpheli Alperen D. hakkında “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir