Belçika Başbakan Yardımcısı’ndan İsrail’e silah taşıyan havayolu şirketi hakkında suç duyurusu

İsrail’in Gazze’ye saldırıları sürerken, Belçika Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet, Liege Havalimanı’ndan İsrail’e askeri malzeme sevkiyatı yapan İsrailli havayolu şirketi Challenge Airlines hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın Flamanca yayın yapan De Morgen gazetesinden aktardığına göre, Georges Gilkinet, silah transferlerine ilişkin düzenlemelerin de sıkılaştırılacağı bilgisini verdi. Gilkinet, Challenge Airlines’ın Liege Havalimanı vasıtasıyla askeri malzeme taşıdığı haberlerinin çıkmasının ardından gerekli araştırmaların yapıldığını aktararak, bunun sonucunda suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti. Bakan, açıklamasında, “Artık gerekli adımları atmak mahkemeye kalmış durumda” ifadelerini kullandı.

‘ÖZEL İZİN ALINMASI GEREKİYORDU’

Patlayıcıların hava yoluyla taşınabilmesi için özel izin alınması gerektiğine işaret eden Gilkinet, bu havayolu şirketinin gerekli izinlere sahip olmadığını anlattı. Gilkinet, “Gazze’deki vahşetin durdurulmasına katkıda bulunabilmek için İsrail’e silah transferine yönelik tüm yasal boşlukları kapatmak istiyoruz. Belçika’nın İsrail ordusunu silahlandırmasını ve Gazze’deki katliama pasif de olsa suç ortağı olmasını engellemeliyiz” dedi.

Ne olmuştu?

Belçika’da dört sivil toplum kuruluşu (STK), ABD’den İsrail’e sevk edilen silahların Liege Havalimanı vasıtasıyla gönderildiğini açıklamıştı. STK’lerin elde ettikleri bilgilere göre, İsrail’e ulaştırılan en az 70 ton askeri malzeme arasında küçük silahlar için mühimmat ve fünyeler ile F-35 ve F-16 savaş uçakları için parçalar bulunuyordu.

Askeri malzemelerin, havalimanının kargo bölümünde faaliyet gösteren Challenge Airlines tarafından taşındığı, F-35 parçalarının nihai varış noktasının İsrail’deki Nevatim Hava Üssü olduğu tespit edilmişti. Çıkan haberlerin ardından Başbakan Yardımcısı Gilkinet, konuya dair incelemelerin başlatıldığını ve gerektiği takdirde şikayette bulunulacağını duyurmuştu. Ülkenin bölgesel hükümetlerinden Valonya hükümeti ise STK’lerin tepkisi üzerine havalimanları üzerinden İsrail’e silah aktarılmasını yasaklama kararı almıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir